- Objavljeno: 10.11.2025.
U Splitu održani Veterinarski dani
Okupljene je pozdravio glavni državni inspektor dr. sc. Andrija Mikulić
Glavni državni inspektor dr. sc. Andrija Mikulić u petak 7. studenoga 2025. godine pozdravio je okupljene na Veterinarskim danima; najvećem godišnjem znanstveno-stručnom skupu doktora veterinarske medicine iz Hrvatske i zemalja EU.Sudionici su i ove godine uz aktualne znanstveno-stručne teme analizirali stanje sustava provedbe veterinarske djelatnosti u Hrvatskoj, ali i pokušali dati smjernice i preporuke u cilju jačanja sustava kontrole zdravlja i dobrobiti životinja, sigurnosti hrane životinjskog podrijetla i hrane za životinje.
Na skupu se moglo čuti kako je 2025. godina bila iznimno zahtjevna za veterinarsku struku u Hrvatskoj. U tom smislu istaknuto je kako je veterinarska struka prvo bila angažirana kao jedan od ključnih sudionika u provedbi mjera sprječavanja pojave slinavke i šapa nakon njezine pojave u Mađarskoj i Slovačkoj, nakon toga u sprječavanju pojave kuge malih preživača u našem okruženju, a onda i u provedbi mjera kontrole, suzbijanja i iskorjenjivanja afričke svinjske kuge na području Vukovarsko-srijemske i Osječko-baranjske županije te bedrenice na području Vrlike i Drniša.
Nastavno na navedeno glavni državni inspektor Mikulić istaknuo je kako su važnu ulogu u navedenim procesima imali veterinarski inspektori koji su prošle godine napravili više od 18.500 nadzora.
'Državni inspektorat i dalje će činiti sve da osigura punu pripravnost svih inspekcijskih službi, kako bi službene kontrole bile učinkovite, brze i usklađene s realnim uvjetima na terenu' rekao je i istaknuo kako je 'transparentan i jednak pristup prema svim subjektima temelj djelovanja Državnog inspektorata'.
Također je istaknuo kako nadležne institucije međusobnu proaktivno surađuju kako bi se spriječio svaki oblik nezakonitog ili nesavjesnog postupanja.
Veterinarski dani tradicionalno okupljaju stručnjake iz veterinarske velike i male prakse, veterinarskog javnog zdravstva i sigurnosti hrane, znanstvenike iz područja biomedicine te sve one koji surađuju s veterinarskom strukom.
Veterinarske dane 2025. organizirali su Hrvatska veterinarska komora, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatski veterinarski institut.
